Cestování

V Česku je stále téměř nejbezpečněji na světě

Naše země stále patří mezi top deset zemí na poli bezpečnosti. I když jsme si proti loňskému roku mírně pohoršili, stále si vedeme dobře a ze 163 zemí jsme stále v první desítce. Přesně tedy na desátém místě. V předchozím roce to tedy bylo místo sedmé, ale i tak je u nás stále bezpečno.

barevný svět

Nejbezpečnější je stále Island, na konci žebříčku se pak nachází Afghánistán. Ten vystřídal Sýrii.

Uvedené údaje vychází z tiskové zprávy britského Institutu pro hospodářství a mír (dále také jen IEP), který tedy zveřejnil žebříček zemí, kde je v průměru nejbezpečněji, a tedy i naopak. Světový mírový index se proti předchozím pěti letům mírně zlepšil, což znamená, že 86 z hodnocených zemí si vedlo v předchozím roce lépe než dříve. Naopak v 76 zemí se bezpečnost zhoršila.

Stále platí, že na vrcholu je Island a samozřejmě také Nový Zéland. Stále se zde také drží Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Celkově se drží mezi mírumilovnými oblastmi Evropa. Ta si drží tuto pověst a dobrou pozici v celkovém hodnocení již od počátku kompletování těchto údajů, tedy již od roku 2008. Většina zemí se totiž vešla do 40. místo. Výjimku tvoří pouze některé balkánské státy, Franci a Ukrajina.
světové vlajky

Nejhorší pozice si pak stále, nikoli překvapivě, drží Afghánistán, Sýrie, Jemen, Irák a Jižní Súdán.

Mírně se zhoršila situace ve Spojených státech amerických. Ty si pohoršily proti předchozímu 124. místu o čtyři pozice. Paradoxem je, že mezi Kanadou a USA je jeden z největších rozdílů v rámci zemí, které spolu sousedí. Kanada je stále na šestém místě, tedy stejně jako Česká republika, patří mezi top země, co se bezpečnosti týče.

Co je index míru?

Výsledek hodnocení jednotlivých zemí ve 23 kategoriích. Mezi tyto faktory patří:

•        míra kriminality

•        přístupu ke zbraním

•        výzbroj a velikost armády

•        příspěvky na mírové operace OSN

•        vztahy se sousedy

•        hladký průběh demonstrací

•        míra nátlaku na občana ve věci politického systému

•        účast na zahraničních konfliktech.

Česká republika

U nás je velmi dobrá situace ve věci násilných zločinů či ve vztazích se sousedními zeměmi. V neposlední řadě si vedeme dobře v nátlaku politiků na občany. K našemu dobrému hodnocení také přispívá obtížná dostupnost zbraní, míra dovozu zbraní a malý dopad terorismu. Situaci nám zhoršuje vysoká míra zapojení do zahraničních konfliktů a poměr počtu vězňů na obyvatele či hodnocení bezpečnostních složek a policie.