Litecoin je považován za druhou nejznámější měnu virtuálního světa, ostatně také byl odvozen od nejznámějšího platidla – Bitcoinu. Lze jej pochopitelně těžit, čímž se celá síť udržuje v chodu. Tento systém funguje, dalo by se říci, jako stát ve státě, nebo planeta na planetě, neboť se jedná o uzavřený celek těžebních zařízení Litecoin mining, většinou sdružených do těžařských poolů.
Ty pak potvrzují správnost transakcí uvnitř sítě, vše se zapisuje do evidenční knihy, tzv. Blockchainu, a zároveň jsou těžaři za svou práci odměňováni. Práce spočívá ve složitých matematických úkonech na hardwarově náročných zařízeních a je to výdělečná činnost principielně shodná jako s každou prací – investujete do drahého vybavení, spotřebováváte elektrický proud pro jeho nepřetržitý provoz a odměnou vám jsou virtuální mince.
Jak zakoupit Litecoin
Tuto měnu lze kromě těžby i nakupovat, a to v zásadě třemi odlišnými způsoby. Buď osobním jednáním na některém webovém fóru či na sociálních sítích, anebo v Litecoin automatech, kde jej lze směnit i za české koruny. Třetí možností jsou směnárny a burzy např. Coinbase nebo Bitfinex. Ve směnárnách je možno platit v eurech, v britských librách, případně v US dolarech. Podmínkou k nákupu měny bývá ověření osobních dokladů – kopie občanského průkazu a zpravidla výpisu z účtu na vaše jméno. Dále potřebujete platnou a aktivní peněženku LTC.
Peněženky
Doménou většiny virtuálních mincí je jejich uchovávání ve speciálních elektronických peněženkách. V současné době jich existuje více typů mobilních, online, nebo desktopových modelů pro stolní počítače, chytré telefony a webové prohlížeče. Maximálního zabezpečení měny však lze docílit pouze u tzv. hardwarových peněženek. Jedná se totiž o fyzické zařízení spojené s počítačem či mobilem USB kabelem a zde jsou uložené prostředky chráněny před počítačovými piráty a různými vyděračskými viry.