Přestože historie chia semínek sahá až do doby Aztéků a například v Mexiku mají už tradičně široké použití. Do Evropy se tato potravina masově rozšířila až v posledních desetiletích.
Semínka jsou velmi malá a mají různé zabarvení ve škále od světle šedé, přes šedou a hnědou až po černou. Stejně jako ostatní olejnatá semínka, jsou pro naši stravu velice užitečná.
Semínka neobsahují lepek, takže jsou vhodnou stravou pro celiatiky. Jsou vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin (mají větší podíl omega 3 než ryby a lněné semínko). Semínka jsou bohatá na minerály jako je vápník, mangan a fosfor – nezbytné látky pro optimální funkci mozku, srdce i kostí.
Chia semínka jsou také bohatá na vlákninu a jejich úžasnou vlastností je, že navozují i po konzumaci malého množství, dlouhodobý pocit sytosti. Pomáhají také snižovat vstřebávání tuků a cukrů, co ž je právě to, co dokáže ovlivnit hladinu cholesterolu. Semínka obsahují celou řadu vitamínů A, C, E, K, a skupiny B, hlavně B6 a B12.
Pro konzumaci jsou chia semínka vhodná pro konzumaci za studena i pro tepelnou úpravu. Mohou se přidat jak do slaných, tak do sladkých jídel. Je to dáno dané tím, že semínka nemají žádnou výraznou chuť, a proto se dají přidat k jakýmkoliv potravinám. Můžou se stát součástí snídaně jako doplněk k cereáliím, do jogurtu i do nápojů. Jsou také oblíbené při pečení chleba. Pro jejich schopnost vytvářet s vodou gel, se mohou využít v kuchyni i k zahušťování omáček, krémů, pudinků. S horkým mlékem vytvoří kaši. V salátu vytvoří zajímavý pocit chrupavosti. Použít je můžete i do polévek.
Oblíbená chia semínka účinky přináší celému tělu řadu výhod, regulují tlak, bojuje proti volným radikálům, mají nízký glykemický index a udržují nízkou hladinu cukru.
Doporučená denní dávka semínek je 1 až 2 lžičky semínek denně. V případě nadměrné konzumace hrozí možnost nepříjemného průjmu. V tomto případě je řešením pozvolné přidávání množství ke konzumaci.