Nákupy

Adzuki je odrůda fazolí, které lze jíst tepelně upravené, ale i v syrovém stavu

Na správné přípravě luštěnin nejvíc záleží

Luštěniny se z jídelníčku v naší zemi začaly vytrácet hlavně v době, kterou bychom mohli charakterizovat známým výrazem „poručíme větru, dešti“. Lidé (naštěstí ne všichni) se v té době domnívali, že jsou pány tvorstva (někteří si to myslí dodnes), a že můžeme směle zavádět do provozu masokombináty, mlékárny a drůbežárny, a hrách s čočkou výrazně omezit.

Že by to mělo být právě naopak, se současná generace přesvědčuje mnohdy nevybíravým způsobem velmi bolestně, po zkušenostech z civilizačních chorob a jejich dopadu na fungování celé společnosti. Luštěniny jsou a budou stále základem jídelníčku moudrých lidí, kteří si plně uvědomují jejich přednosti.

drobné fazolky adzuki

Luštěnin existuje mnoho druhů, a všechny mají jedno společné – kromě velmi důležitých látek (proteinů, složitých sacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálů a stopových prvků) obsahují i tzv. antinutrienty. Především kyselinu fytovou a další látky, které luštěninové semeno chrání do doby, než v něm započne klíčící proces.

Věděli to lidé již před staletími, a proto dbali na správnou přípravu luštěnin, aby zvýšili jejich stravitelnost. Naprosto zásadní je namáčení a kromě červené (loupané) čočky byste měli namočit všechny luskoviny v celistvé podobě. Upřednostňujte plody celé (lepší je např. celý hrách, než půlený).

fazole adzuki

Namáčení ve vlažné až teplé vodě (teplota do 40 stupňů Celsia) vyvolá počátek klíčící fáze, antinutrienty se odbourají a původní složky se začnou měnit na lépe stravitelné a využitelné pro náš organismus. Můžete se také rozhodnout buď pro následnou tepelnou úpravu, nebo pro samotné klíčení a rozvoj klíčků, které lze pojídat v syrovém stavu. Kromě velkých druhů fazolí lze takto jíst všechny druhy luštěnin, tedy i fazole Adzuki Naklíčeno a drobné fazolky Mungo.

Namáčení je ideální přes noc na 12 hodin, vaření by mělo probíhat v nové čisté vodě, např. s bylinkami (majoránkou, saturejkou, bazalkou), a to bez soli. Solíme až ke konci varu. Proces vaření je v klasickém hrnci zdlouhavý, můžeme využít tlakový hrnec, kde se doba varu na velmi mírném plameni např. u fazolí zkracuje na 30 minut.